Napísali o nás

6. február 2020

 Ľubomír Hudačko BASKETBAL

MAL ŠPECIÁLNE PREKVAPENIE: LEGENDÁRNY BASKETBALOVÝ TRÉNER V PREŠOVE OSLÁVIL OSEMDESIATKU

Osemdesiatka sa dá osláviť rôzne. Bývalého telocvikára a dlhoročného trénera prešovských basketbalistiek Vladimíra Daňa v Prešove tajne prekvapili.

Ilustračný obrázok k článku Mal špeciálne prekvapenie: Legendárny basketbalový tréner v Prešove oslávil osemdesiatku

 23
Galéria 

Trénera prešovských basketbalistiek Vladimíra Daňa tajne čakalo množstvo bývalých hráčok. Viaceré z nich sa zlatými písmenami zapísali do histórie slovenského basketbalu.

Pred trénerom sa ukryli

Podujatie, spojené s oslavami 50-teho výročia otvorenia ZŠ Matice slovenskej v Prešove, zorganizovali bývalé hráčky Jaroslava Dugas Rubická a Vladimíra Houdeková v spolupráci so školu Matice slovenskej na čele s riaditeľkou Renátou Rodákovou.

 

Na slávnostný večer bol pozvaný čerstvý 80-tnik Vlado Daňo. Prekvapko sa podarilo: v telocvični ZŠ-ky naňho čakali desiatky bývalých hráčok. „To mi ani vo sne nenapadlo. Klobúk dolu, že sa dali všetky dokopy. Sú to spomienky, na ktoré sa nedá zabudnúť,“ povedal oslávenec.

Mnohé z „jeho“ dievčat sa neskôr uplatnili v našich popredných družstvách, či v slovenskej reprezentácii a zaznamenali skvelé kariéry.

Rukami obľúbeného trénera prešli Anka Jurčenková, Erika Dobrovičová, Eva Mačeková a mnohé ďalšie.

Každá chcela byť pri tom

„Pani riaditeľka Rodáková ma oslovila s nápadom, aby si dievčatá na 80-ku pána Daňa prišli zahrať zápas. Ja som to posunula Vladke Štefančíkovej Houdekovej, ktorá je jeho odchovankyňa a ktorá dievčatá zvolávala. Potom sa to rozbehlo ako lavína."

"Každá chcela byť pri jeho významnom výročí, vidieť ho, dať mu pusu a niečo popriať,“ opísala vznik myšlienky jedna z organizátoriek prekvapenia Jarka Dugas Rubická, ktorá bola v Prahe spoluhráčkou neskôr známej trénerky Natálie Hejkovej.

„Tieto dievčatá sú basketbalistky telom a dušou. V závere trošku chýbala kondícia, ale je úžasné, že si v tomto veku môžu ešte zahrať. Vladovi to dalo ďalšiu energiu. Prichádzal sem ubolený, ale ako zobral loptu do ruky a zapískal na píšťalke, bol to celkom iný človek."

"Túto školu vidím ako takého lídra ZŠ-iek v Prešove. Napreduje, robia sa tu akcie. Prajem jej, aby si pani riaditeľku, ktorá je veľmi ústretová, chránili a aby takto pracovali ďalej,“ zaželala k 50-ke.

Padali aj trojky

Čerešničkou na pomyselnej torte bol zápas medzi bývalými profíčkami – basketbalistkami. Loptu do hry vhodil samotný oslávenec. Napriek tomu, že dievčatá dnes hrávajú už len amatérsky, viaceré zmenili mená a založili rodiny, na tempe hry to badať nebolo.

Dve čisté trojky v krátkom čase zaznamenala Andrea Bérešová, ktorá svoju kariéru končila v košickej Lokomotíve. Po zápase bol čas na nahliadnutie do kroniky školy a spomienky.

„Vidieť po takom dlhom čase trénera, to bola nostalgia. Mňa objavil na Sekčove, kde robil výber medzi 340-timi žiačkami. Štyri roky sme tu mali úžasnú triednu pani Daňovú, mám na to veľmi pekné spomienky."

"A škole by som určite popriala strašne veľa dobrých a spokojných žiakov, ako sme boli my. Na našu „alma mater“ spomíname radi a s láskou,“ vyznala A. Bérešová.

BOLA ICH DRUHOU MAMOU

Ďalším objavom Vlada Daňa bola jedna z organizátoriek akcie Vladka Štefančíková Houdeková. Na základnú školu má krásne rovnako spomienky.

„Pán Daňo so svojou manželkou mali ohromnú energiu. Pani Daňová nám bola druhou mamou. Chodila s nami na každý zápas. Naučila nás správať sa ako dámy, ako máme pozdraviť, ako sa máme obliecť. Pán Daňo bol zas tréner, ktorý z nás chcel na ihrisku dostať to najlepšie."

"Sme partia, ktorá hráva dodnes, dokonca sme sa prihlásili na majstrovstvá Európy veteránok na Balatone. Škole prajem takého istého trénera, ako sme mali my. Človeka, ktorý basketbalu dával všetko: srdce, hlavu, život. To dnes podľa mňa športu chýba.“

Oslavy nekončia

„Vedeli sme, že pán Daňo má 80 a škola 50. Otázka znela: Dáme stretko? Dáme! povedala riaditeľka ZŠ Matice slovenskej Renáta Rodáková. „Toto je len časť dievčat, ktoré tu hrávali!“ upozornila s tým, že Prešov má mnoho reprezentantov, na ktorých sa trochu zabúda.

Matica plánuje v začatých oslavách päťdesiatky pokračovať. „Veľká akcia bude v júni v PKO, a potom v škole, kde pozývame pamätníkov od 50 rokov hore. Uvidíme, či sa podarí stretnutie tried alebo ročníkov. Samozrejme, bude aj guľáš párty,“ prezradila riaditeľka.

Na záver pridala dôležitý postreh k exhibičnému zápasu. „Zápas vnímam veľmi pozitívne. Získala som pri ňom presvedčenie, že to môžem hrať aj ja (smiech).“

ZDROJ:https://presov.dnes24.sk/mal-specialne-prekvapenie-legendarny-basketbalovy-trener-v-presove-oslavil-osemdesiatku-352865

LEGENDÁRNEHO KOUČA ČAKALO NA MATICI PREKVAPKO

Dušan Guman

06/02/2020

Osemdesiatka sa dá osláviť rôzne. Bývalého telocvikára a dlhoročného trénera prešovských basketbalistiek Vladimíra Daňa tajne čakalo množstvo bývalých hráčok. Viaceré z nich sa zlatými písmenami zapísali do histórie slovenského basketbalu.

Pred trénerom sa ukryli v telocvični

Podujatie, spojené s oslavami 50-teho výročia otvorenia ZŠ Matice slovenskej v Prešove, zorganizovali bývalé hráčky Jaroslava Dugas Rubická a Vladimíra Houdeková v spolupráci so školu Matice slovenskej na čele s riaditeľkou Renátou Rodákovou. Na slávnostný večer bol pozvaný čerstvý 80-tnik Vlado Daňo. Prekvapko sa podarilo: v telocvični ZŠ-ky naňho potichučky čakali desiatky bývalých hráčok. „To mi ani vo sne nenapadlo. Klobúk dolu, že sa dali všetky dokopy. Sú to spomienky, na ktoré sa nedá zabudnúť,“ povedal oslávenec. Mnohé z „jeho“ dievčat sa neskôr uplatnili v našich popredných družstvách, či v slovenskej reprezentácii a zaznamenali skvelé kariéry. Rukami obľúbeného trénera prešli Anka Jurčenková, Erika Dobrovičová, Eva Mačeková a mnohé ďalšie. Ku gratulantom sa pripojili štátny tajomník ministerstva školstva Peter Krajňák, vedúci odboru školstva, kultúry a cestovného ruchu Igor Hodžia, viceprimátor mesta Pavol Neupauer a odborná referentka Jitka Semivanová.

Každá chcela byť pri tom

„Pani riaditeľka Rodáková ma oslovila s nápadom, aby si dievčatá na 80-ku pána Daňa prišli zahrať zápas. Ja som to posunula Vladke Štefančíkovej Houdekovej, ktorá je jeho odchovankyňa a ktorá dievčatá zvolávala. Potom sa to rozbehlo ako lavína. Každá chcela byť pri jeho významnom výročí, vidieť ho, dať mu pusu a niečo popriať,“ opísala vznik myšlienky jedna z organizátoriek prekvapenia Jarka Dugas Rubická, ktorá bola v Prahe spoluhráčkou neskôr známej trénerky Natálie Hejkovej. „Tieto dievčatá sú basketbalistky telom a dušou. V závere trošku chýbala kondícia, ale je úžasné, že si v tomto veku môžu ešte zahrať. Vladovi to dalo ďalšiu energiu. Prichádzal sem ubolený, ale ako zobral loptu do ruky a zapískal na píšťalke, bol to celkom in človek.“

Padali aj trojky

Čerešničkou na pomyselnej torte bol zápas medzi bývalými profíčkami –  basketbalistkami. Loptu do hry vhodil samotný oslávenec. Napriek tomu, že dievčatá dnes hrávajú už len amatérsky, viaceré zmenili mená a založili rodiny, na tempe hry to badať nebolo. Dve čisté trojky v krátkom čase zaznamenala Andrea Bérešová, ktorá svoju kariéru končila v košickej Lokomotíve. Po zápase bol čas na nahliadnutie do kroniky školy a spomienky. „Vidieť po takom dlhom čase trénera, to bola nostalgia. Mňa objavil na Sekčove, kde robil výber medzi 340-timi žiačkami. Štyri roky sme tu mali úžasnú triednu pani Daňovú, mám na to veľmi pekné spomienky. Škole by som určite popriala strašne veľa dobrých a spokojných žiakov, ako sme boli my. Na našu „alma mater“ spomíname radi a s láskou,“ vyznala A. Bérešová. 

Bola našou druhou mamou, učila nás byť dámami

Ďalším objavom Vlada Daňa bola jedna z organizátoriek akcie Vladka Štefančíková Houdeková. Na základnú školu má rovnako krásne spomienky. „Pán Daňo so svojou manželkou mali ohromnú energiu. Pani Daňová nám bola druhou mamou. Chodila s nami na každý zápas. Naučila nás správať sa ako dámy, ako máme pozdraviť, ako sa máme obliecť. Pán Daňo bol zas tréner, ktorý z nás chcel na ihrisku dostať to najlepšie. Sme partia, ktorá hráva dodnes, dokonca sme sa prihlásili na majstrovstvá Európy veteránok na Balatone.
Škole prajem takého istého trénera, ako sme mali my. Človeka, ktorý basketbalu dával všetko: srdce, hlavu, život. To dnes podľa mňa športu chýba.“

Show must go on alebo Oslavy nekončia!

„Vedeli sme, že pán Daňo má 80 a škola 50. Otázka znela: Dáme stretko? Dáme!“ povedala riaditeľka ZŠ Matice slovenskej Renáta Rodáková. „Toto je len časť dievčat, ktoré tu hrávali!“ upozornila. „Prešov má mnoho reprezentantov, na ktorých sa trochu zabúda.“ Matica plánuje v začatých oslavách päťdesiatky pokračovať. „Veľká akcia bude v júni v PKO, a potom jedna sobota v škole, kde pozývame pamätníkov od 50 rokov hore. Uvidíme, či sa podarí stretnutie tried alebo ročníkov. Samozrejme, bude aj guľáš párty,“ prezradila pani riaditeľka.
Na záver pridala dôležitý postreh k exhibičnému zápasu. „Zápas vnímam veľmi pozitívne. Získala som pri ňom presvedčenie, že to môžem hrať aj ja (smiech).“

 

ZDROJ:  https://www.hlavnydennik.sk/2020/02/06/legendarneho-kouca-cakalo-na-matici-prekvapko/

 

Základná škola Matice slovenskej oslavuje 50-tku basketbalomVytlačiť
 

Základná škola Matice slovenskej oslávila polstoročnicu príjemným spomienkovým stretnutím. Výročie školy bolo totiž spojené s oslavou životného jubilea basketbalového trénera Vladimíra Daňa.

Základná škola Matice slovenskej oslávila 50-tkuZákladná škola Matice slovenskej je dodnes známa ako basketbalová škola, ktorá je úzko spojená s trénerom Vladimírom Daňom a s basketbalom. Škola vychovala množstvo reprezentantiek ČSSR aj SR v basketbale.

V týchto dňoch si tak škola pripomenula dve významné výročia.

Okrem oslavy 50. výročia založenia si bývalé žiačky školy - basketbalistky - pripravili pre svojho trénera krásne prekvapenie - oslavu jeho 80-tych narodenín. Súčasťou bol aj basketbalový zápas.

Základná škola Matice slovenskej oslávila 50-tkuTrénerovi Vladimírovi Daňovi aj samotnej škole počas osláv zablahoželal viceprimátor mesta Prešov Pavol Neupauer, poslanec MsZ mesta Prešov Peter Krajňák a vedúci Odboru školstva, kultúry a cestovného ruchu MsÚ Igor Hodžia.

Tréner Vladimír Daňo sa zaslúžil o mnohé úspechy svojich žiačok z ŠŠK MS Prešov, ale aj tých, ktoré sa basketbalu aktívne venovali po skončení školy.

Basketbalistke Eve Antalecovej-Mačekovej, prešovskej rodáčke, sa sen o účasti na olympijských hrách splnil v roku 1992.

Slovenská basketbalistka Anna Jurčenková, tiež rodáčka z Prešova, sa zúčastnila na piatich európskych šampionátoch v rokoch 2009, 2011, 2013, 2015 a 2017.

Základná škola Matice slovenskej oslávila 50-tkuMedzi úspešné prešovské baskebalistky patrí aj Erika Dobrovičová, niekdajšia reprezentantka Československa a Slovenskej republiky. Zahrala si na olympijských turnajoch v Soule a v Barcelone, štyrikrát sa zúčastnila svetového šampionátu. V roku 1989 získala na majstrovskách Európy v Bulharsku striebro.

Spomienky na skvelé basketbalové úspechy a oslavy ZŠ Matice slovenskej sa však nekončia.

Oficiálne oslavy školy a program sa uskutočnia 25. júna 2020 v PKO Prešov.


 

Napísali o PaedDr. Alenke Pekárovej

Prešovský magazín - máj 2016, Spoločenská rubrika 

http://presov.sk/file/28062/po_magazin_maj.pdf

Napísali o našej Kristínke

Kristínka má neľahkú diagnózu, ale napriek tomu bojuje: Talent dievčatka z Prešova je neprehľadnutľný!

Kristínka je naša láska, hovoria o nej tí, ktorí ju poznajú.... Viac...

Napísali o nás...

Prešovské ECHO 25. 2. 2016: ŠKOLÁCI SÚPERILI v zručnosti na KRAJSKEJ TECHNICKEJ OLYMPIÁDE. 1. miestom sa zaslúžene pýši náš Milan Kmecík.

19.1.2016 - Napísali o nás ...

O histórii prešovskej základnej školy na ulici Matice slovenskej ste možno nevedeli: Tento šport ju preslávil!

História Základnej školy na ulici Matice slovenskej v Prešove siaha do začiatku 70. rokov minulého storočia. Presne 4. februára 1970 bola slávnostne otvorená budova školy na Sídlisku III. Odvtedy triedy opustili tisícky žiakov. Možno ste však netušili, že ju preslávil tento šport... Viac...

Napísali  o nás...   Najmenší žiaci môžu na riaditeľku vyplaziť jazyk...

Obrázky sú prepojené, dozviete sa viac...

 

Pridané: 29.6.2015

Napísali o nás...Matica – najkrajšia a najmodernejšia...

Kontakt

Základná škola Matice slovenskej 13
080 01 Prešov
Kancelária školy: +421 905 846 748, 051 7713331

Školská jedáleň: 051 7713332
zs.matica@gmail.com