Výtvarná výchova

Virtuálna prehliadka Šarišskej galérie

 

Pridané: 3.4.2020, Mgr. S. Eštočinová

Jar

Jar znamená prebúdzanie prírody. Rodí sa nový život na lúkach, pri potokoch, v lese, na zemi. Po krátkych smutných dňoch prichádzajú dlhšie a slnečnejšie. Obdobie jari v sebe ukrýva toľkú krásu a zmenu. Veď ani jedno ročné obdobie nie je také bohaté na premeny ako práve jar, a preto je pre mňa tým najkrajším.

Jarné obdobie sprevádzali osobitné obrady a zvyky. Nedeľa dva týždne pred Veľkou nocou sa nazýva aj Smrtná. V túto nedeľu sa na Slovensku dlho zachovával zvyk vynášania Moreny. Morena symbolizovala zimu, s ktorou sa spájala temnota a napokon aj smrť. Ňou sa posielalo do nenávratna všetko zlé, temné a choré. V niektorých krajinách sa s vynášaním tohto symbolu smrti navyše spájalo aj odháňanie epidémií.

Slovania slávili sviatky jari ako symbol plodnosti a šibanie dievčat vŕbovými prútikmi znamenalo odovzdávanie plodivej sily. Najčastejšou odmenou bolo vajíčko, ručne maľované. Plnilo aj úlohu nežného a originálneho vyznania lásky. Tie mali pre mládencov veľkú hodnotu vyznania. Podľa spôsobu výzdoby na vajíčku sa vyjadrovali city, aké dievča v srdci prechovávalo.

Názov kraslice pre maľované vajíčka pravdepodobne súvisel s červenou farbou. V starej češtine krásny znamenalo červený. Zo zdobenia veľkonočných vajíčok sa postupne vyvinulo svojbytné umenie, najmä u žien. Techniky a vzory si odovzdávali z generácie na generáciu, ale časom sa rozvinuli originálne techniky z vlastnej fantázie. Najskôr sa maľovali plné vajíčka, neskôr aj vyfúknuté škrupinky, tzv. výdušky. Vajíčko sa zdobilo v jednej alebo vo viacerých farbách. Základná farba sa získavala namáčaním do odvaru z cibule (odtieň žltej), z dubovej kôry (hnedá), z cvikly (ružová). Jednoduché vzory vytvárali varením v cibuľových listoch alebo priväzovaním rastliniek na vajíčko pred varením a pod. K náročnejším technikám zdobenia kraslíc patrilo voskovanie, kedy sa na zafarbené vajíčko nanášajú reliéfne, vystupujúce vzory roztopeným farebným voskom, buď špendlíkom alebo zápalkou. Pri batikovaní sa ornamenty nanášajú na podklad takisto roztopeným voskom, ale potom sa vajíčko zafarbí a po uschnutí sa vosk ohriatím zmäkčí a handričkou zotrie. Takto sa ukážu ornamenty v pôvodnej farbe. Ďalšou rozšírenou technikou bolo vyškrabávanie. Do farebného povrchu vajíčka sa ostrým predmetom, ihlou, nožíkom či žiletkou, vyškrabovali jemné ornamenty podobné rytinám. Klasickou technikou bolo oblepovanie farebnými nitkami či slamou, na zafarbené vajíčka ako mozaika. Príkladom na vinš pri odovzdávaní vajíčka mládencovi sú tieto verše:

 

Dávam ti vajíčko maľované,

pre tvoje srdiečko milované.

 

Koho ja milujem,

tomu toto vajíčko darujem.

 

Tebe toto vajíčko,

k tomu božtek na líčko,

k tomu ešte zdravia moc

a veselú Veľkú noc.

 

Pridané: 30.3.2020, Mgr. M. Kolarčiková

 

Postup ako si niečo vyrobiť

Herbár

Pridané: 31.3.2020, Mgr. M. Kolarčiková

Jednoduché výtvarné techniky

Pridané: 18.5.2020, PaedDr. R. Rodáková

Kontakt

Základná škola Matice slovenskej 13
080 01 Prešov
Kancelária školy: +421 905 846 748, 051 7713331

Školská jedáleň: 051 7713332
zs.matica@gmail.com